AĞRISIZ DİŞ HEKİMLİĞİ


Lokal (yerel) Anestezi

Sadece müdahale edilecek bölgenin uyuşturulduğu işlemdir. Rutin dental tedaviler ve cerrahi işlemlerde kullanılan anestezi tipidir. Genelde etkisi 3-5 saat civarı sürerler.

Sedasyon

Hastada uyku hali oluşturarak hastanın rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlamak için kullanılır. Bilinç açıktır, geçici hafıza kaybı söz konusudur. Genellikle lokal ve bölgesel anestezi desteklemek amacıyla kullanılır.

Bilinçli Sedasyon nedir?

Derin sedasyonun daha hafif şekli olup cerrahi işlem süresince hasta hekimle kooperasyon içerisindedir Bu bir genel anestezi degildir, hastahane ya da ameliyathaneye gerek olmadan diş hekimi muayenehanesinde uygulanabilir.

Hasta, hekimden aldığı komutları yerine getirebilir. Hasta ile hekim iletişim halindedir. Hekim hastaya ağzını açmasını söylediğinde, hasta bunu kolaylıkla yapar. İşlem sırasında anestezi uzmanı, hastayı monitörize ederek nabzını ve tansiyonunu takip eder. Hastanın havayolunu açık tutabildiği, fiziksel uyaranlara ve sözlü komutlara uygun cevabı verdiği ve bilincin baskılandığı bir durum olarak tanımlanan bu yöntemde, özellikle çocuk hastalar işlemden sonra diş hekimine geldiklerini bile unutmaktadırlar.

Hasta, operasyon sonrası ilaçların etkisi ile ağızda yapılan tedavi işlemini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, vb. hatırlamayacağından psikolojik travmaya da maruz kalmaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisi ve cerrahi işlemlere gelişini kolaylaştıracaktır. İşlem bittikten yarım saat sonra hasta evine gidebilecek duruma gelir. Araba kullanmaması, efor ve dikkat gerektiren işlerden uzak durması ve dinlenmesi tavsiye edilir.

https://www.youtube.com/watch?v=4KG2AlzceQU

Genel Anestezi

Genel anestezi, geçici olarak bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. Bu anestezide, hastanın acı, ağrı duymaması için uygulanan şey, vücudun bütünündeki duyuyu geçici bir süre için yok eder. Operasyon veya girişim öncesinde hastaların belli bir süre ağız yoluyla hiçbir şey almamaları çok önemlidir. Genel bir kural olarak işlem öncesi gece yarısından itibaren hiçbir şey yiyip içmemeleri gerekir.

Hasta genel anestezi sırasında :
  • Çevresinde olanların farkına varmaz
  • Ağrı duymaz
  • Hareket edemez
  • Anestezi sırasında olup bitenleri hatırlayamaz,

KLİNİK UYGULAMAMIZ

Kliniğimizde cerrahi işlemler sedasyon destekli lokal anestezi altında yapılmaktadır. Sedasyon gerektiren girişimler kliniğimizde gerçekleştirilirken, genel anestezi gerektiren cerrahi girişimler ise hastane ortamında yapılmaktadır.Tüm genel anestezi ve IV sedasyon işlemleri eğitimli bir anesteziyoloji uzmanı tarafından icra edilir.

https://www.youtube.com/watch?v=B_tTymvDWXk

AĞRISIZ DİŞ HEKİMLİĞİ