KOZMETİK DİŞ TEDAVİLERİ


GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımı hastanın diş dişeti ve yüz estetiğini bir bütün olarak değerlendirip hastaya daha estetik bir gülüş kazandırmayı amaçlayan tedavilerin bütünüdür. Gülüş tasarımı uygulaması kapsamında işlemlere başlamadan önce hastadan alınan tanı modelleri üzerinde dijital tasarım araçları kullanılarak planlamalar yapılmaktadır. Dişte yapılacak aşındırma miktarları ve çeşitli ölçümler sonucu hastanın yüz yapısına en uygun tasarım belirlenmektedir. Yapılan tasarıma uygun olarak hazırlanan geçici protezler çok kısa bir süre içerinde hastaya uygulanıp işleme başlamadan önce hastanın tedavinin sonucunu görmesi sağlanmaktadır. Geçici protezler hastayla hekimin birlikte değerlendirme yapmasına imkan tanımakta olup bu aşamadayken protez üzerinde istenilen tüm değişiklikler yapılabilmektedir. Hastanın geçici protezi beğenmesi durumunda tedavi aşamasına geçilmektedir. Gülüş tasarımı uygulaması laminate veneer uygulamaları tam seramik kron uygulamaları ve diş beyazlatma uygulamalarını kapsamaktadır.

  • Laminate Veneer Uygulaması

Laminate veneer uygulaması diş yüzeyinde yapılacak küçük aşındırmalar ile özellikle ön grup dişlere uygulanan estetik bir protez türüdür. Diş yüzeyinden mümkün olduğunda az kesim yapıldığı için çoğu zaman anesteziye bile ihtiyaç duyulmayan ağrısız bir işlemdir.

Laminate veneer işleminde kullanılan materyal, lekelere karşı daha dirençli, ışık geçirgenliği doğal dişe daha yakın olan, dolayısıyla dişlere daha çok benzeyen porselen türleridir. Kullanılan bir çok materyal olmasına rağmen e.max bu işlem için kullanılan en popüler ve kaliteli materyallerden bir tanesidir. Laminate protezler herbir dişe tek tek uygulanarak doğal bir görünüm elde edilmektedir. Bu tedavi ile, 2-3 seans sonra güzel bir gülüşe kavuşmanız mümkün olacaktır.

Kimlere uygulanabilir?

  • Diş renklenmelerinde,
  • Şekil bozukluğu bulunan çapraşık dişlerde,
  • Dişler arasında diastema denilen boşlukların mevcudiyetinde,
  • Kırık ya da aşınmış dişlerde
  • Ön grup dişlerde estetik olmayan restorasyonların varlığında
  • Dişlerinin boyutundan memnun olmayan kısa dişlere sahip hastalarda uygulanması mümkündür.
  • Tam Seramik Kron- Köprü Uygulamaları

Diş eksikliği durumlarında estetik sonuçlar elde edebilmek amacıyla zirkonyum, e.max gibi güçlendirilmiş porselenler kullanılarak metal içermeyen tam seramik kron, köprüler ile diş eksiklikleri giderilmektedir. Tam seramik restorasyonların en büyük avantajları ışık geçirme özelliklerinden dolayı doğal dişe yakın estetik sonuçlar sunmalarıdır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde diş eksikliği durumunda ya da dişlerdeki estetik problemlerin varlığında tam seramik materyallerden üretilmiş protezler tercih edilerek daha estetik ve doğal restorasyonlar elde edilmektedir. Bu tarz protezler dişler üzerinde yapılan hazırlıklar ve ölçü işlemleri ile birlikte üç seasta uygulamaya hazır hale gelmektedir.

  • Bonding Uygulaması

Bonding diş yüzeyinde herhangi bir aşındırma yapmadan kompozit dolgu maddesinin dişe yapıştırılmasıyla uygulanır. Dişlerdeki şekil bozuklukları ,kırıklar ve boşlukların tek seansta yapılan estetik kompozit dolgularla tedavisidir.

GÜLÜŞ TASARIMI

DİŞ BEYAZLATMA


Diş beyazlatma işlemi dişlerdeki lekelenme ve sararmaları gidermek amacıyla yapılan bir işlemdir. Özel bir jelle yapılan bu işlemde diş rengi birkaç ton açılabilir. Bu tedavi 2 şekilde yapılır:

OFİS TİPİ BEYAZLATMA

Genellikle 2-3 seansta diş yüzeyine uygulanan jellerle,klinik ortamında yapılan beyazlatma şeklidir.

EV TİPİ BEYAZLATMA

Hastalarda ölçü alınarak hazırlanan özel plakların içine beyazlatıcı jellerin uygulandığı beyazlatma yöntemidir. Plaklar gün içerisinde veya gece uyurken 4-6 saat süre ile kullanılır.Ortalama 8-10 gün kadar kullanılmalıdır.

DİŞ BEYAZLATMA